بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی

وب سایت شخصی محمود حسینی

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی


زباله‌سازهای کوچک

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added

   زباله‌سازهای کوچکbehdasht - zobaleh
گزارش جام‌جم از لزوم مشارکت دانش‌آموزان در نظافت و نگهداری مدارس و دلایل اکراه آنها.
خرده‌های کاغذ را مثل دانه‌های ریز برف توی هوا پخش می‌کند و بی‌آن‌که منتظر رسوبشان روی زمین بماند، به کلاس پشت می‌کند و می‌رود؛ تکه کاغذها چند موزاییک را فرش کرده‌اند. آبمیوه را با کمک نی تا آخرین قطره می‌نوشد و برای اطمینان از خالی شدنش، کمر پاکت را می‌چلاند و پرتابش می‌کند، مثل بسکتبالیستی که توپ را به سمت تور می‌فرستد؛ پاکت کج و کوله آبمیوه کنار سطل زباله می‌افتد و او بی‌اعتنا از کنارش می‌گذرد. رغبت نمی‌کند به دستشویی برود. می‌گوید کثیف است و همه جا را میکروب گرفته. دست به چیزی نمی‌زند. با احتیاط شیرآب را با دستمال کاغذی باز می‌کند. کمی آب می‌ریزد و بعد دستمالش را گوشه دیوار می‌اندازد؛ دستشویی با دستمال پرتاب شده او بدتر از قبل دهن کجی می‌کند.
راه آبخوری با پوسته شکلات و کیک بند می‌آید. پوست میوه روی آسفالت کهنه حیاط لک می‌اندازد و تکه‌های خوراکی در راه پله‌ها پخش می‌شود. کف کلاس‌ها از تراشه‌های مداد و پوست تخمه و جامیزی‌ها از لقمه‌های نیم‌خورده پر می‌شود. در یک کلام، مدرسه زباله‌دانی می‌شود؛ چون دانش‌آموزان یاد نمی‌گیرند مدرسه خانه دوم آنهاست، همان‌طور که هنوز همه شهروندان نیاموخته‌اند شهر، خانه آنهاست.

 

به مناسبت هفته بهداشت رواني

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Modified

 

مـقـدمـه :World-mental-heath-day

عدم سازش و وجود اختلالات رفتار در جوامع انساني بسيار مشهود و فراوان است . در هر طبقه و صنفي و در هر گروه و جمعي ، اشخاص نامتعادلي زندگي مي كنند . بنابراين در مورد همه اعم از كارگر ، محصل ، پزشك و مهندس ، زارع ، استاد دانشگاه و غيره ، خطر ابتلاء به ناراحتيهاي رواني وجود دارد ، بعبارت ديگر هيچ فرد انساني در برابر امراض رواني مصونيت ندارد .

امروزه به دلايل مختلف بيماريهاي رواني افزايش يافته ، پيشرفت تكنولوژي ، صنعت ، زندگي ماشيني ، ازدياد و افزايش جمعيت ، بحران آموزش و بهداشت ، بيكاري ، فقر اقتصادي ، از بين رفتن سنن ، آداب و رسوم ديرينه ، سست شدن پايه هاي معنويت ، فضيلت ، انسانيت و نوع دوستي كه انسان را تبديل به يك ماشين كرد. كه فقط جنبه اقتصادي دارد و ديگر مفهوم شعر سعدي : « رسد آدمي بجايي كه به جز خدا نبيند » ، از بين رفته است . نكته مهم و قابل ذكر اينكه امروزه كار به جايي رسيده كه بدون تكنولوژي نمي توان زندگي كرد و اصول تكنولوژي تنها راه عملي براي پيشرفتهاي اجتماعي است . پس بهترين راه حل اين است كه بين علم و تكنولوژي از يك طرف و روان انسان از طرف ديگر سازش و آشتي برقرار كرد و تكنولوژي را در خدمت آزادي انديشه و رعايت حال روحي و معنوي مردم به كار برد نه اينكه آنان را گرفتار كرد و به اصطلاح كاري كرد كه قلب ، روح و عاطفه انسان دستخوش ناراحتي و ناساماني نشود .

بطور خلاصه علل بيماريهاي رواني را مي توان به دو دسته تقسيم كرد :

 

بررسي وضعيت بازماندگان از تحصيل در کشور

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added
میانگین امتیار کاربران: / 1
ضعیفعالی 

بررسي وضعيت بازماندگان از تحصيل در کشور2197918

هم اکنون بیش از 13 میلیون دانش‌آموز در مقاطع مختلف تحصیلی به کلاس‌های درس رفته اند اما در این میان دانش آموزانی در اقصی نقاط کشور درس و مدرسه را به هزار دلیل رها کرده‌اند و بازمانده از تحصیل محسوب شده و به حمایت‌های ویژه برای بازگشت به چرخه تحصیل نیاز دارند.

به گزارش ایسنا، منظور از بازمانده از تحصیل افراد هفت تا ۱۶ساله‌ای هستند که سن آن‌ها از سن ورود به مدرسه گذشته و به مدرسه مراجعه نکرده اند یا پس از گذراندن یک یا چند سال تحصیلی، مدرسه را ترک کرده‌اند.

بازماندگی از تحصیل برای کودکان و نوجوانان در کشور آمار نگران کننده و ضد و نقیضی را به وجود آورده است، آماری که از چند ده هزار نفر شروع می شود و با افزایش صفرهایش به میلیون نفر می رسد. میلیون نفری که در گزارش سال ۹۰مرکز پژوهش های مجلس نیز مورد اشاره قرار گرفته بودند و درباره آنها آمده بود: « بیش از سه میلیون و ۵۰۰کودک ۶تا ۱۷ساله از تحصیل بازمانده‌اند که یا اصلاً به مدرسه نرفته‌اند یا در طول سال‌های تحصیلی به دلایل مختلف از تحصیل بازمانده‌اند». علی رغم تلاش های ارگان های دولتی و غیردولتی ازجمله آموزش و پرورش برای شناسایی و جذب این دسته از کودکان در مدارس، با این حال چندی پیش مدیرکل دفتر مطالعات رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جمع آوری اطلاعات 300 هزار کودک بازمانده از تحصیل خبر داده بود.

 

رقص ایرانی در مدرسه آمریکایی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Modified
میانگین امتیار کاربران: / 20
ضعیفعالی 

تجربه های من در مدرسه آمریکایی 2DSCN0706

رقص ایرانی در مدرسه آمریکایی

هشتم ژوئن 2016 در آخرین هفته مدرسه ، بچه های کلاسم در گروه سنی 5 تا 6 سال توانستند دو رقص ایرانی را به نام های "رعنا" و "صلح" برای اولین بار در یک مدرسه آمریکایی در ایالت کالیفرنیا در کنار 5 رقص اسپانیایی و یک رقص آفریقایی برگزار کنند.

در کلاسی که به عنوان کمک معلم کار می¬کنم 45 دانش آموز پیش دبستانی داریم و برای جشن پایان سال از بچه های گروه سنی پیش دبستانی تا کلاس چهارم ابتدایی خواسته می شود تا در تمرینات رقص جشن آخر سال تحصیلی شرکت کنند، چون Afternoon Program مدرسه برپایه آموزش زبان اسپانیایی برنامه¬ریزی شده است، لذا در طی سال-های گذشته معمولا 3 یا 4 رقص اسپانیایی که معمولا برپایه¬ی الگوهای فرهنگی آنها است، اجرا می¬شود. در این سال تصمیم گرفتم که آموزش بچه¬های پیش دبستانی دختر و پسر را به عهده گرفته و رقص¬هایی که نمادی از فرهنگ و فولکور ایرانی می¬باشد را به آنها آموزش بدهم. بنابراین تمام سعی و تلاش خود را به کار بردم تا رقص¬هایی را انتخاب کنم که نه تنها نشانه¬ای از فرهنگ پربار ایرانی باشد بلکه دربرگیرنده¬ی حرکات موزونی باشد که بچه¬ها بتوانند راحت¬تر یاد گرفته و اجرا کنند.

 

نکته هایی ازکتاب،جامعه شناسی تحریفات عاشورا

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 7
ضعیفعالی 

مطالبی را که مطالعه می فرمایید یادداشتهای من ازمطالعه کتاب می باشد. به عبارت دیگرمطالب به صورت فیش برداری است.لذا از اینکه مطالب به صورت پراکنده وغیر منسجم می باشد عذرخواهی می نمایم

نکته هایی ازکتاب،جامعه شناسی تحریفات عاشورا-دکترسیدعبدالحمیدضیایی-انتشارات هزاره ققنوس-چاپ اول84

بیشترمنابع متون ومقاتل عاشورایی ازلحاظ روش تاریخ نگاری فاقد روش تحلیل بوده وهیچ توجهی به کاوش در علل نتایج روایات تاریخی نداشته اند. ص21

به جرأت می توان گفت که اکثرتحقیقات عاشورایی معطوف به نگاهی درون دینی صرف ورویکردی ارزشی وباورمندانه به عاشورا وکنش های دینی وتاریخی آن بوده اند. ص23

 


صفحه 1 از 10

سخن روز

رنه دکارت

در بین تمامی مردم فقط عقل است که به عدالت تقسیم شده است زیرا همه فکر می کنند به اندازه کافی عاقلند.

اطلاعات سايت

اعضا : 46
مطالب و محتوا : 1197
مشاهده بازدیدهای مطالب و محتوا : 6716766

نظرسنحی

ارزیابی شما از عملکرد وزارت آموزش و پرورش چیست؟
 

روز شمار

 
جمعه
1395
مهر
30
 

عضویت و ورود به سایت

با سلام عضویت شما راگرامی می دارم .

منتظر بازدید مجدد شما از سایت مقالات آموزشی و فرهنگی و نظرات سازنده تان می باشم محمود حسینی

آمار بازديدكنندگان

بازديد امروز269
بازديد ديروز :314
بازديد اين ماه :5619
بازديد كل :356980
بيشترين بازديد روزانه :841