بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی

وب سایت شخصی محمود حسینی

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی


رقص ایرانی در مدرسه آمریکایی ( کالیفرنیا )

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added
میانگین امتیار کاربران: / 2
ضعیفعالی 

تجربه های من در مدرسه آمریکایی 2DSCN0706

رقص ایرانی در مدرسه آمریکایی ( کالیفرنیا )

هشتم ژوئن 2016 در آخرین هفته مدرسه ، بچه های کلاسم در گروه سنی 5 تا 6 سال توانستند دو رقص ایرانی را به نام های "رعنا" و "صلح" برای اولین بار در یک مدرسه آمریکایی در ایالت کالیفرنیا در کنار 5 رقص اسپانیایی و یک رقص آفریقایی برگزار کنند.

در کلاسی که به عنوان کمک معلم کار می¬کنم 45 دانش آموز پیش دبستانی داریم و برای جشن پایان سال از بچه های گروه سنی پیش دبستانی تا کلاس چهارم ابتدایی خواسته می شود تا در تمرینات رقص جشن آخر سال تحصیلی شرکت کنند، چون Afternoon Program مدرسه برپایه آموزش زبان اسپانیایی برنامه¬ریزی شده است، لذا در طی سال-های گذشته معمولا 3 یا 4 رقص اسپانیایی که معمولا برپایه¬ی الگوهای فرهنگی آنها است، اجرا می¬شود. در این سال تصمیم گرفتم که آموزش بچه¬های پیش دبستانی دختر و پسر را به عهده گرفته و رقص¬هایی که نمادی از فرهنگ و فولکور ایرانی می¬باشد را به آنها آموزش بدهم. بنابراین تمام سعی و تلاش خود را به کار بردم تا رقص¬هایی را انتخاب کنم که نه تنها نشانه¬ای از فرهنگ پربار ایرانی باشد بلکه دربرگیرنده¬ی حرکات موزونی باشد که بچه¬ها بتوانند راحت¬تر یاد گرفته و اجرا کنند.

 

آشنا کردن کودکان با مفهوم حریم خصوصی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added
میانگین امتیار کاربران: / 3
ضعیفعالی 


آشنا کردن کودکان با مفهوم حریم خصوصی sahar soltani
شاکی هستیم، در محل کار، دانشگاه، منزل، بین دوستان و غریبه‌ها احساس ناراحتی و ناامنی می‌کنیم، مدعی می‌شویم که «دیگری/دیگران» اصلا مراعات حال ما را نمی‌کنند، نمی‌توانند برای لحظه‌ای خود را جای ما بگذارند، دخالت می‌کنند، سوالات خصوصی می‌کنند و منتظر جواب می‌مانند و تحمل شنیدن «نه» را ندارند، روابط خویشاوندی و دوستانه‌مان به‌راحتی از هم می‌پاشد. این شکایت‌ها به شکل‌های مختلف ورد زبان اکثر ماست و در نهایت می‌گوییم «ایرانی‌ها اصلا حریم خصوصی سرشان نمی شود.»

بهتر نیست به‌جای ناامید شدن و زانوی غم در بغل گرفتن از همین حالا تصمیم بگیریم برخی مهارت‌های فهم و به‌کارگیری، حفظ و رعایت حریم شخصی و خصوصی را به فرزندانمان آموزش بدهیم؟

شاید وقتش باشد از خودمان بپرسیم: «حریم خصوصی» را چگونه می‌فهمیم؟ چگونه عملی می‌کنیم؟ چگونه برای فرزندمان شرح می‌دهیم و درونی می‌کنیم؟

 

تدريس فعال

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added
میانگین امتیار کاربران: / 2
ضعیفعالی 

مقاله : تدريس فعالHow-to-teach-kids-to-read
كبري راستگو
اشاره:
با پيشرفت شتابان علوم و فناوري در قرن اخير نياز به معلمان متعهد و متخصص كه پاسخ‌گوي نياز نسل جوان باشد، كاملاً آشكار است. با توجه به اين نياز ضرورت مديريت معلم و جايگاه آن اهميت بسيار دارد معلمان موظف‌اند از روش‌ها و فنون مديريت علمي، تدريس فعال و پويا، برنامه‌ريزي صحيح، سازمان‌دهي، رهبري و كنترل كلاس آگاه باشند. زيرا هر روز و هر ساعت شيوه‌هاي نويني در مباحث آموزشي مربوط به كلاس‌هاي درس مطرح مي‌شود. بنابراين، معلمان با كسب توانايي‌هاي لازم به منظور برنامه‌ريزي صحيح كلاس درس و حل مشكلات جوانان نقش بسزايي در جامعه‌ي سالم دارند؛ زيرا جامعه‌ي سالم در گروه تعليم و تربيت و نظام آموزشي سالم است. سپردن امر تعليم و تربيت به دست معلمان غيرمتخصص، سلامت نظام تعليم و تربيت را به مخاطره مي‌اندازد. معلم بايد علم و روش و مهارت خود را باحركت نسل امروز هماهنگ كند و طوري دانش آموزان خود را تعليم دهد كه توان مبارزه با اضطراب‌هايي نظير بحران هويت، اشتغال، تهاجم فرهنگي و... را داشته باشند و روحيه‌ي خودباوري و درك مثبت از خويشتن در وجود آنان تقويت شود. در اين مقاله به روش‌هاي فعال تدريس و نقش آن‌ها در توليد علم پرداخته شده است.

 

فرهنگ آموزش در مدارس ژاپن

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added
میانگین امتیار کاربران: / 4
ضعیفعالی 

فرهنگ آموزش در مدارس ژاپنIMG 0438
ابوالفضل بختياری
در دهه‌هاي اخير دستاوردها و پيشرفت‌هاي شگرف ژاپن موجب حيرت و حسرت جهانيان شده است. به‌طوري‌که بسياري از پژوهشگران راز موفقيت و توفيق ژاپني‌ها را در فرهنگ آموزش و پرورش آن جستجو مي‌کنند. در اين نوشتار که نويسنده (از کارشناسان پژوهشگاه آموزش و پرورش است) طي چندين سال به مطالعه و مشاهده سرزمين آفتاب تابان (ژاپن) پرداخته، درسهايي از فرهنگ آموزش و مدارس ژاپني‌ها را به صورت خلاصه ارائه کرده، که تقديم مي‌شود:‎

 

بهداشت معلم: روشهای کاهش خستگی معلمان

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added
میانگین امتیار کاربران: / 2
ضعیفعالی 

عنوان مقاله: بهداشت معلم: روشهای کاهش خستگی معلمان sleeping-on-books-small

معلمان ‌ ‌‌‌بـه‌ تجدید قوا و حخفظ سلامت جسمی و روحی خود نیاز دارند تا بتوانند‌ سال‌ها‌ بـه‌ تـعلیم،تدریس و آمـوزش بپردازند.بنابراین،روش‌های ساده‌ی‌ زیر،برای رفع یا کاهش خستگی معلمان بزرگوار توصیه می‌شود:

 


صفحه 1 از 11

سخن روز

كنفوسيوس

مردي را كه آماده آموختن است تعليم ندادن، انساني را به هدر دادن است، مردي را كه آماده آموختن نيست تعليم دادن، سخن به هدر دادن است، خردمند نه انسان را به هدر مي دهد و نه سخن را.

اطلاعات سايت

اعضا : 46
مطالب و محتوا : 1149
مشاهده بازدیدهای مطالب و محتوا : 6483011

نظرسنحی

ارزیابی شما از عملکرد وزارت آموزش و پرورش چیست؟
 

روز شمار

 
پنجشنبه
1395
شهریور
4
 

عضویت و ورود به سایت

با سلام عضویت شما راگرامی می دارم .

منتظر بازدید مجدد شما از سایت مقالات آموزشی و فرهنگی و نظرات سازنده تان می باشم محمود حسینی

آمار بازديدكنندگان

بازديد امروز182
بازديد ديروز :238
بازديد اين ماه :4618
بازديد كل :339469
بيشترين بازديد روزانه :548