بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی

وب سایت شخصی محمود حسینی

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی


مسايل آموزش و پرورش ايران از نگاهي ديگر

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added

مسايل آموزش و پرورش ايران از نگاهي ديگرclass
علي حبيبي*

سال تحصيلي 96 - 95 در حالي آغاز شد که آموزش و پرورش کشور با مسايل مختلفي از ميزان مهارت آموزي دانش آموزان در مدرسه تا کيفيت آموزش مواجه است.
کيفيت آموزش در مدارس از بحث برانگيزترين مسايل در سال هاي اخير بوده، موضوعي که والدين و فراگيران با توجه به کاهش جمعيت دانش آموزي انتظار داشتند عنايت و توجه بيشتري به آن شود.

هر چند شمار دانش آموزان در کلاس درس مي تواند در کيفيت آموزش تاثيرگذار باشد اما به نظر مي رسد اين مورد تاثير چنداني در کيفيت آموزش و پرورش ايران نداشته است.

 

مشکلات مدارس در پرورش خلاقيت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added

مشکلات مدارس در پرورش خلاقيتhyper

کودک هنگام تولد میزانی از خلاقیت را با خود به همراه می‌آورد و در حدود ۲سالگی این خلاقیت نمود ظاهری پیدا می‌کند.
برای مثال کودک ۲ساله بر چوبی سوار شده و می‌گوید این اسبم است یا با خمیر اشکالی می‌سازد که از نظر ما بزرگسالان بی‌معناست ولی برای او ماشین، آدم و چیز دیگری است، کودک پیش‌دبستانی وقتی قلم به دست می‌گیرد طرح‌هایش را آنچنان می‌کشد که از ذهن خلاقش نشأت گرفته است، خانه نقاشی او با خانه کلیشه‌ای که ما بزرگسالان در ذهن داریم متفاوت است، او پرشور و خلاق است، با اشیای گوناگون چیزهایی می‌سازد و در ذهن به آن جان می‌بخشد و داستان‌های خیالی می‌گوید، می‌خواهد بداند، کشف کند، او کنجکاو است و مشتاق، اما معما اینجاست که چرا این کودکان با استعداد و فعال به بزرگسالانی تبدیل می‌شوند که از به کارگیری تفکر هوشمند و خلاقیت خود لذت نمی‌برند، چرا و چگونه زندگی که چنان امیدوارکننده آغاز می‌شود در اکثر موارد پایانی یأس‌آور و ناخوشایند دارد؟تحقیقات تورنس (۱۹۶۲) نشان داده است که کودکان تا ۱۰سالگی در اوج خلاقیت هستند اما وقتی در شرایط مدرسه قرار می‌گیرند و از آنها انتظار می‌رود که پاسخ‌های مشخص و قالبی به سؤالات بدهند و تحت ارزشیابی قرار می‌گیرند، خلاقیت آنها به تدریج کاهش می‌یابد. بنابراین باید سیستم آموزشی مدارس از حالت آموزگار محوری و تاکید بیش از حد به سطح بازگویی، خارج شده و به کودکان در آموزش نحوه تفکر و رسیدن به سطوح بالای شناختی یعنی فراشناخت کمک کند.

 

ضرورت تابوشکني آموزش‌هاي سلامت جنسی در مدارس

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added

ضرورت تابوشکني آموزش‌هاي سلامت جنسی در مدارس13448

يک متخصص رفتارشناسي جنسي بر ضرورت «تابوشکني آموزش‌هاي سلامت جنسي» در مدارس و خانواده‌ها تاکيد کرد و گفت: ما بايد فرهنگ سالم جنسي را ترويج دهيم که لازمه‌ آن ترويج دانش صحيح است .

به گزارش ايسنا، دکتر «راضيه معصومي» که در هشتمين نشست «کافه خرد» با موضوع « آسيب‌شناسي سواد سلامت جنسي در نظام آموزشي ايران» سخن مي‌گفت، با بيان اينکه «نخستين افرادي که کودکان در معاشرت با آنها قرار مي‌گيرند، اعضاي خانواده‌ هستند» افزود: کودک تا سه - چهار سالگي در نهاد خانواده است و بعد از آن به نهادهايي همچون مهد کودک، پيش دبستاني، دبستان و ... راه مي‌يابد و پس از آن، وارد دانشگاه و جامعه مي‌شود و به همين دليل ارتباطات و تعاملات از همان ابتدا و از بدو تولد آغاز مي‌شود.

 

فرصت ها وتهديدهاي آموزش وپرورش كشور

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added
میانگین امتیار کاربران: / 2
ضعیفعالی 

فرصت ها وتهديدهاي آموزش وپرورش كشورsanad tahavol
رضا مددي، مشاوروزير آموزش و پرورش و دبير ستاد اجرايي سند تحول بنيادين

تدوين سندملي آموزش وپرورش يا برنامه راهبردي براي توسعه اين نظام براي نخستين بار درتاريخ آموزش وپرورش رسمي كشور پاييز 1383 با تصويب هيات وزيران وانتصاب جمعي از رهبران فكري ومديران عالي كشور به عنوان" شوراي راهبري"توسط بالاترين مقام اجرايي يعني رييس جمهوري دردستوركار قرار گرفت.
شوراي راهبري درجلسات آغازين خود درباره تعريف سند،ابعاد وقلمرو آن،مواردي را به تصويب رساند كه دستمايه كلي حركت واقدامات دست اندركاران اجرايي طرح شد.

 

رقص ایرانی در مدرسه آمریکایی ( کالیفرنیا )

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 16
ضعیفعالی 

تجربه های من در مدرسه آمریکایی 2DSCN0706

رقص ایرانی در مدرسه آمریکایی ( کالیفرنیا )

هشتم ژوئن 2016 در آخرین هفته مدرسه ، بچه های کلاسم در گروه سنی 5 تا 6 سال توانستند دو رقص ایرانی را به نام های "رعنا" و "صلح" برای اولین بار در یک مدرسه آمریکایی در ایالت کالیفرنیا در کنار 5 رقص اسپانیایی و یک رقص آفریقایی برگزار کنند.

در کلاسی که به عنوان کمک معلم کار می¬کنم 45 دانش آموز پیش دبستانی داریم و برای جشن پایان سال از بچه های گروه سنی پیش دبستانی تا کلاس چهارم ابتدایی خواسته می شود تا در تمرینات رقص جشن آخر سال تحصیلی شرکت کنند، چون Afternoon Program مدرسه برپایه آموزش زبان اسپانیایی برنامه¬ریزی شده است، لذا در طی سال-های گذشته معمولا 3 یا 4 رقص اسپانیایی که معمولا برپایه¬ی الگوهای فرهنگی آنها است، اجرا می¬شود. در این سال تصمیم گرفتم که آموزش بچه¬های پیش دبستانی دختر و پسر را به عهده گرفته و رقص¬هایی که نمادی از فرهنگ و فولکور ایرانی می¬باشد را به آنها آموزش بدهم. بنابراین تمام سعی و تلاش خود را به کار بردم تا رقص¬هایی را انتخاب کنم که نه تنها نشانه¬ای از فرهنگ پربار ایرانی باشد بلکه دربرگیرنده¬ی حرکات موزونی باشد که بچه¬ها بتوانند راحت¬تر یاد گرفته و اجرا کنند.

 


صفحه 1 از 12

سخن روز

عنصرالمعالی
استاد، پرورنده روان است و پدر و مادر، پرورش دهنده جان.

اطلاعات سايت

اعضا : 46
مطالب و محتوا : 1177
مشاهده بازدیدهای مطالب و محتوا : 6590062

نظرسنحی

ارزیابی شما از عملکرد وزارت آموزش و پرورش چیست؟
 

روز شمار

 
دوشنبه
1395
مهر
5
 

عضویت و ورود به سایت

با سلام عضویت شما راگرامی می دارم .

منتظر بازدید مجدد شما از سایت مقالات آموزشی و فرهنگی و نظرات سازنده تان می باشم محمود حسینی

آمار بازديدكنندگان

بازديد امروز25
بازديد ديروز :212
بازديد اين ماه :8563
بازديد كل :350008
بيشترين بازديد روزانه :841