بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی

وب سایت شخصی محمود حسینی

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی


معنی و مفهوم تحقیق علمی و حدود و شرایط آن

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Modified
میانگین امتیار کاربران: / 2
ضعیفعالی 

معنی و مفهوم تحقیق علمی و حدود و شرایط آن

نوشته:دکتر غلامحسین شکوهی44-200-th4

نویسندهء محترم مقاله‌ای که‌ پیش‌ روی‌ شماست معتقد اسـت کـه‌ گاه حـواس ما در تشخیص کیفیت

حوادث اشتباه می‌کند؛زیرا بسیار اتفاق افتاده است‌ که آدمی باتوجه به ظواهر امـر حقیقتی را تصور می‌کند،امّا پس از مدتی تجارب‌ او نادرستی تصورش را‌ اثبات‌ می‌نماید.از‌ این‌رو جا دارد که تا مطلبی را از کـلیهء جوانب آن مورد بررسی قرار نـداده‌ایم،بر قـطعیت آن حکم نکنیم و اگر هم احیانا حکمی صادر کردیم در بیان آن به‌گونه‌ای راه احتیاط بپوییم‌ که در صورت پیدا شدن حقایق دیگر که مغایر با حقیقت یافته شدهء قبلی‌ باشد،بتوان در حکم قبلی تجدیدنظر کرد.به همین ترتیب در قـبول‌ نظر دیگران نیز باید جلب احتیاط را رعایت کرد؛چه گذشت‌ زمان‌ این‌ حقیقت را ثابت کرده است که تصورات مبتنی بر احساس‌ بی آن‌که کلیهء جوانب آن بررسی شده باشد ممکن است غلط از آب‌ درآید


.

 

پيشنهادهايي براي بهبود آموزش زبان انگليسي

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added

 

پيشنهادهايي براي بهبود آموزش زبان انگليسيenglish letters

‏بدون شک تسلط قدرت‌هاي استکباري بر کشورهاي جهان و استمرار استعمار آنها در طول ساليان دراز بدون طرح‌هاي متعدّد و برنامه ريزي‌هاي گسترده صورت نگرفته است. دست‌اندرکاران و عوامل آنها براي شئون مختلف کشورهاي تحت سلطه، متناسب با سوابق تاريخي و فرهنگ‌شان مقرّرات و آئين نامه‌هاي ويژه‌اي تدوين و پس از محاسبات دقيق زمينه‌هاي اجراي آنها را فراهم کرده اند. مقررات و ‏آيين‌نامه‌هايي که در جهت تأمين منافع خودشان بوده است. حضور مستشاران آنها در کشورهاي مستعمره صرفاً جهت نظارت بر حسن اجراي آن روش‌ها و قوانين بوده تا تحقق اهداف شان تضمين گردد.

محققين، اين مقرّرات و آئين نامه‌ها را که امروزه از آنها به عنوان روش‌هاي اجرايي ياد مي‌شود، به ريل‌هاي قطاري تشبيه کرده‌اند که مسافرين و بارهاي قطار را به مقصد مورد نظر سوق مي‌دهند، به عبارت ساده‌تر، اين ريل‌ها در جهتي تعبيه شده‌اند که منافع ريل گزار را تأمين کنند. مهم نيست که رانندة قطار چه کسي باشد و يا قطار ساخت کدام کشور باشد، مهم جهت ريل‌هايي است که با دقّت فراوان و بر مبناي تحقيقات انجام گرفته ساخته شده‌اند

 

می خواهم وارد کلاس شوم (شیوه های مدیریت کلاس)

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added

می خواهم وارد کلاس شوم (شیوه های مدیریت کلاس) moallem estesnaie
نویسنده : اسماعیلی نسب،مریم

از زمانی که‌ تعلیم‌وتربیت‌ به‌وجود آمده‌ اسـت،معلمان بـه رفـتار دانش‌آموزان‌ توجه داشته‌اند.حتی سقراط شکایت‌ داشت که دانشجویان او«عاشق‌ تجملند»،رفتارهای بدی دارند و به‌ اولیای خود‌ بی‌احترامی می‌کنند.

این نگرانی فزاینده وجـود دارد که‌ رفتارهای نامناسب دانش‌آموزان امروز، به مراتب‌بیش‌تر و شدیدتر‌ از گذشتگان‌ باشد،ولی شواهد اندکی‌ برای‌ اثبات این‌ نظریه وجـود دارد.کارشناسان گوناگون‌ نظریات متفاوتی دربـارهء ادارهـء کلاس مطرح‌ کرده‌اند،ولی بهترین شواهد را باید از مشاهدهء مستقیم کار معلمان در سازماندهی محیط کلاس به دست آورد. در سال‌های اخیر،اصطلاح«مدیریت‌ کلاس»عمدتا به نوعی روش رفتاری برای‌ هدایت‌ رفتار کلاس اشاره داشته است. این هشت اصل در زمینهء مدیریت کلاس‌ می‌توانند مـفید باشند:

 

فلسفه ی تربیتی پستالوزی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added

فلسفه ی تربیتی پستالوزی pestalozzi
ترجمه‌ی فاطمه محمدزاده

«تصور می‌کردیم بذری برای سیر کردن بینوایانی‌ که‌ گـرداگرد‌ و نـزدیکمان هـستند، می‌افشانیم؛حال آن که درختی غرس کردیم که شاخه‌های آن سراسر کره‌ی زمین‌ را فرا می‌گیرد.»

پستالوزی

اشاره

یوهان هاینریش پستالوزی‌1یکی از بـزرگ‌ترین پیشگامان تعلیم و تربیت جدید،روز دوازدهم ژانویه‌ی‌ سال‌ 1746 میلادی،در شهر زوریخ سوئیس به دنـیا آمد و در 17 فوریه‌ی سال 1828 در بـراگ‌2درگذشت.پدرش،که پزشـک بود،در 5 سالگی او از دنیا رفت و هاینریش،زیر نظر مادرش تربیت شد. کودکی‌ پستالوزی به روالی نامعمول بیشتر در خانه و با شنیدن داستان‌ها گذشت.پس از اتمام دبیرستان،بر آن شد کشیش شود؛ولی لحن خام و خشونت‌بار او،که برای وعظ نـامناسب بود،از این کار منصرفش‌ ساخت.سپس‌ به تحصیل در رشته‌ی حقوق پرداخت تا گامی در راه دادگستری و اصلاح قوانین بردارد. دوران تحصیل و جوانی او با تحولات اجتماعی مهمی هم‌زمان بود.در دانشگاه زوریخ،با لاواتر3و گروه‌ میهن‌پرستان‌ و اصلاح‌طلبان هـمراه شـد.سال‌های اولیه‌ی زندگی او با طرح‌هایی برای پیشرفت و رفاه مردم صرف شد.مرگ دوستش بلانشلی‌4او را از سیاست روی‌گردان کرد و سبب شد که خود را‌ وقف‌ تعلیم و تربیت کند.

پستالوزی در 23 سالگی ازدواج کرد و به یاری همسر فداکار خـود،که تـمام دارایی‌اش را در راه طرح‌های او صرف کرد،کوشید کمک‌هایی را برای کودکان‌ بی‌خانمان‌ سازمان‌دهی‌ کند.پستالوزی مقاله‌های زیادی در روزنامه‌ها‌ نوشت‌ تا‌ توجه عموم را به مسئله‌ی فقر و بیچارگی این کودکان جلب کند.

 

معلمان فکور

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added

معلمان فکور (نگاهی به دیدگاههای جدید در زمینه نقش وظایف معلمان) /teacher-point
نویسنده : مجدفر،مرتضی/

تفکر ‌‌خـلاّق،مهم‌ترین‌ ویژگی‌ معلّمان قرن بیست و یکم است

 در واپسین سال‌های دهه‌ 90، یونسکو‌ هـمایش‌ ویـژه‌ای در سـهر بانکوک‌ تایلند برگزار کرد.در این همایش که‌ «نشست بین‌المللی بانکوک برای توسعه‌ تفکر خلاق»نام داشت،نمایندگانی‌ از سازمان‌های تعلیم و تـربیت سراسر جهان،به بحث و تبادل‌نظر پرداختند و ویژگی‌های اساسی آموزش در‌ قرن بیست‌ و یکم را‌ مشخص‌ کردند.آنچه بـار دیگر در این همایش مـورد تـأکید قرار گرفت، تغییر نقش معلمان از ارائه‌دهنده صرف‌ دانش و اطلاعات،به هدایت‌کننده و تسهیل‌گر امر یاددهی-یادگیری بود.بر این اساس،آنچه مهم‌ترین ویژگی‌ معلمان سده حاضر به شمار خواهد رفت،تفکر خلاق،هدایت‌ فراگیرندگان به‌ تولید دانش و راهنمایی آنان در زمینه فرآیند یاددهی-یادگیری است.

 


صفحه 1 از 10

سخن روز

عنصرالمعالی
استاد، پرورنده روان است و پدر و مادر، پرورش دهنده جان.

اطلاعات سايت

اعضا : 46
مطالب و محتوا : 1243
مشاهده بازدیدهای مطالب و محتوا : 6994543

نظرسنحی

ارزیابی شما از عملکرد وزارت آموزش و پرورش چیست؟
 

روز شمار

 
پنجشنبه
1395
آذر
18
 

عضویت و ورود به سایت

با سلام عضویت شما راگرامی می دارم .

منتظر بازدید مجدد شما از سایت مقالات آموزشی و فرهنگی و نظرات سازنده تان می باشم محمود حسینی

آمار بازديدكنندگان

بازديد امروز302
بازديد ديروز :471
بازديد اين ماه :4408
بازديد كل :378766
بيشترين بازديد روزانه :1135