بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی

وب سایت شخصی محمود حسینی

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی


دانش‌آموزان باهوش در ورزش

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added

دانش‌آموزان باهوش در ورزشstretching-w
محمد محسني و نجمه ترابي قهفرخي
اشاره

دانش‌آموزان باهوش در مقايسه با هم‌سالان خود، برداشتي متفاوت از خود و دنياي خود، به ويژه محيط بازي دارند. اين‌گونه دانش‌آموزان حساس، كمالگرا، پرجنب و جوش و فعال هستند و نسبت به فعاليت‌هاي ورزشي، زودتر از هم‌سالانشان تحت تأثير قرار مي‌گيرند.
اين مقاله بر نظريه‌اي مبتني است كه مي‌گويد ورزش و ساعات تربيت‌بدني به درك و كشف منحصر به فرد بودن دانش‌آموزان باهوش كمك مي‌كند و محيط‌هاي ورزشي پنجره‌اي به دنياي درون كودكان باهوش باز مي‌كند كه از جمله نيازهايشان به رشد اجتماعي و فرايند جامعه‌پذيري، حساسيت، حس رقابت، همدلي و همكاري با ديگران، دوستي و رفاقت، نياز به ابتكار و خلاقيت، كاويدن و پالايش ذهن و نياز آن‌ها به آرامش و ايجاد تعادل و تخليه هيجانات در ورزش و تعيين اهداف زندگي و برنامه‌ريزي براي آينده است.

 

آمار محرومیت دختران از نعمت آموزش

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added

آمار محرومیت دختران از نعمت آموزش students-girls
مهناز احمدی مدیر دفتر امور زنان در وزارت آموزش‌وپرورش در مصاحبه با روزنامه ایران . 4 شهریور 95 در مصاحبه با رها ایزدی بیان داشت :
آموزش زنان و دختران یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دولت یازدهم در حوزه آموزش و فرهنگ است. معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری با همکاری دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش ‌و پرورش قصد دارد طرح بهبود کیفیت زندگی دختران بازمانده از تحصیل را در مناطق محروم به اجرا درآورد. در بسیاری از استان‌های محروم کشور دختران از نعمت آموزش بی‌بهره‌اند و همین موضوع باعث می‌شود در سنین کودکی تن به ازدواج و بارداری‌های ناخواسته بدهند و چرخه فقر در این مناطق تداوم یابد. برای قطع این چرخه و ترغیب دختران به آموزش و ایجاد فضای مناسب برای این کار از همه ظرفیت‌های موجود در استان‌های محروم استفاده می‌شود. ظرفیت‌هایی چون بزرگان اقوام، ائمه‌ جماعات و اعضای شورای شهر و روستا.

 

رقص ایرانی در مدرسه آمریکایی ( کالیفرنیا )

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added
میانگین امتیار کاربران: / 9
ضعیفعالی 

تجربه های من در مدرسه آمریکایی 2DSCN0706

رقص ایرانی در مدرسه آمریکایی ( کالیفرنیا )

هشتم ژوئن 2016 در آخرین هفته مدرسه ، بچه های کلاسم در گروه سنی 5 تا 6 سال توانستند دو رقص ایرانی را به نام های "رعنا" و "صلح" برای اولین بار در یک مدرسه آمریکایی در ایالت کالیفرنیا در کنار 5 رقص اسپانیایی و یک رقص آفریقایی برگزار کنند.

در کلاسی که به عنوان کمک معلم کار می¬کنم 45 دانش آموز پیش دبستانی داریم و برای جشن پایان سال از بچه های گروه سنی پیش دبستانی تا کلاس چهارم ابتدایی خواسته می شود تا در تمرینات رقص جشن آخر سال تحصیلی شرکت کنند، چون Afternoon Program مدرسه برپایه آموزش زبان اسپانیایی برنامه¬ریزی شده است، لذا در طی سال-های گذشته معمولا 3 یا 4 رقص اسپانیایی که معمولا برپایه¬ی الگوهای فرهنگی آنها است، اجرا می¬شود. در این سال تصمیم گرفتم که آموزش بچه¬های پیش دبستانی دختر و پسر را به عهده گرفته و رقص¬هایی که نمادی از فرهنگ و فولکور ایرانی می¬باشد را به آنها آموزش بدهم. بنابراین تمام سعی و تلاش خود را به کار بردم تا رقص¬هایی را انتخاب کنم که نه تنها نشانه¬ای از فرهنگ پربار ایرانی باشد بلکه دربرگیرنده¬ی حرکات موزونی باشد که بچه¬ها بتوانند راحت¬تر یاد گرفته و اجرا کنند.

 

توليد ماشين حافظه در مدارس سنتي

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added

توليد ماشين حافظه در مدارس سنتيshirzad abdollahi
شيرزاد عبداللهي - کارشناس مسائل آموزشي

عيب اصلي دستگاه آموزش و پرورش اين است که مردان و زناني متعلق به نسل قبلي، کودکان امروز را براي زندگي در جامعه فردا تربيت مي کنند. براي همين است که آموزش و پرورش را بيش از حد محافظه کار مي دانند. حتي عده اي پا را از اين فراتر گذاشته و معتقدند که آموزش و پرورش رسمي معمولا خلاقيت ها را نابود مي کند.
وقتي که يک معلم با سماجت از دانش آموزان خودمي خواهد که فکر کنند، واقعا در آن لحظه چه تصوري از فکر کردن دارد؟ اغلب معلمان منظورشان اين است که به حافظه ات فشار بياور آنچه را که در کتاب نوشته يا من در کلاس گفته ام بازگو کن! فکر کردن و خلاقيت آموختني است.

 

آشنا کردن کودکان با مفهوم حریم خصوصی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Just Added
میانگین امتیار کاربران: / 3
ضعیفعالی 


آشنا کردن کودکان با مفهوم حریم خصوصی sahar soltani
شاکی هستیم، در محل کار، دانشگاه، منزل، بین دوستان و غریبه‌ها احساس ناراحتی و ناامنی می‌کنیم، مدعی می‌شویم که «دیگری/دیگران» اصلا مراعات حال ما را نمی‌کنند، نمی‌توانند برای لحظه‌ای خود را جای ما بگذارند، دخالت می‌کنند، سوالات خصوصی می‌کنند و منتظر جواب می‌مانند و تحمل شنیدن «نه» را ندارند، روابط خویشاوندی و دوستانه‌مان به‌راحتی از هم می‌پاشد. این شکایت‌ها به شکل‌های مختلف ورد زبان اکثر ماست و در نهایت می‌گوییم «ایرانی‌ها اصلا حریم خصوصی سرشان نمی شود.»

بهتر نیست به‌جای ناامید شدن و زانوی غم در بغل گرفتن از همین حالا تصمیم بگیریم برخی مهارت‌های فهم و به‌کارگیری، حفظ و رعایت حریم شخصی و خصوصی را به فرزندانمان آموزش بدهیم؟

شاید وقتش باشد از خودمان بپرسیم: «حریم خصوصی» را چگونه می‌فهمیم؟ چگونه عملی می‌کنیم؟ چگونه برای فرزندمان شرح می‌دهیم و درونی می‌کنیم؟

 


صفحه 1 از 11

سخن روز

ویـلـیـام شکـسـپـیـر

مهم نیستــــ اگر انـسـان بـرای کـسی که دوسـتـش دارد غـرورش را از دستـــــ بـدهـد ؛ امـا فـاجـعـه اسـتــــــ اگر بـه خـاطـر حـفـظ غـرور ، کـسی را که دوسـتـــــ دارد از دستـــــ بـدهـد .

اطلاعات سايت

اعضا : 46
مطالب و محتوا : 1156
مشاهده بازدیدهای مطالب و محتوا : 6493957

نظرسنحی

ارزیابی شما از عملکرد وزارت آموزش و پرورش چیست؟
 

روز شمار

 
سه شنبه
1395
شهریور
9
 

عضویت و ورود به سایت

با سلام عضویت شما راگرامی می دارم .

منتظر بازدید مجدد شما از سایت مقالات آموزشی و فرهنگی و نظرات سازنده تان می باشم محمود حسینی

آمار بازديدكنندگان

بازديد امروز201
بازديد ديروز :201
بازديد اين ماه :5653
بازديد كل :340504
بيشترين بازديد روزانه :548